TOP 5 najnowocześniejszych magazynów w Polsce

TOP 5 najnowocześniejszych magazynów w Polsce
nauticpal
Logistyka 4.0
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W Polsce mamy się czym pochwalić! Przedstawiamy 5 najnowocześniejszych magazynów w naszym kraju! Jeden z nich to ewenement na skalę światową – dowiedz się który!

Unowocześnianie magazynów wpływa znacząco nie tylko na składowanie towarów, ale i na produkcję, transport tychże dóbr oraz ich sprzedaż. Ponadto gwarantuje zwiększenie możliwości operacyjnych producentów, którzy magazyny te postawili. Często są to mocno zautomatyzowane rozwiązania, nad którymi pieczę trzyma garstka osób. Przekłada się to oczywiście na mniejsze koszty zatrudnienia. Poznaj pięć najnowocześniejszych magazynów w Polsce!

Prologis Park Chorzów

Nowoczesny, a zarazem największy. W Polsce nie ma magazynu, który miałby większą powierzchnię od Prologis, który zajmuje około 250 tysięcy metrów kwadratowych. To całe centrum dystrybucyjne, do którego prowadzą trzy bramy wjazdowe. W skład centrum wchodzi dziewięć wielofunkcyjnych budynków magazynowo-biurowych. Charakteryzuje go niezwykle dogodna lokalizacja. Został bowiem wybudowany na rozwiniętej infrastrukturalnie konurbacji górnośląskiej. Znajduje się zaledwie 6 kilometrów od centrum Katowic i 22 kilometry od lotniska w Pyrzowicach. Każdy budynek ma 10 metrów wysokości, nadaje się więc na magazyn wysokiego składowania. Wszystkie mają tryskacze i klapy dymowe. Nośność posadzki budynków to 5T. Siatka słupów ma 12×22 metry.

Europolis Park Błonie

Centrum logistyczne zlokalizowane w okolicach Warszawy, a dokładnie w miejscowości Wola Bykowska. Charakteryzuje go szeroki wybór modułów, między innymi 2500 metrów kwadratowych, 3000 metrów kwadratowych itd. Użytkowa powierzchnia całkowita wynosi 74 tysiące metrów kwadratowych. Składa się na to 12 w pełni funkcjonalnych, nowoczesnych magazynów, każdy o wysokości 10 metrów. Obiekt oferuje powierzchnie nie tylko magazynowe, ale również produkcyjne. Składają się na to magazyny do wynajęcia, hale produkcyjne oraz chłodnie.

Magazyn Amazon w Gliwicach

Największy budynek amerykańskiej firmy w naszym kraju. Powierzchnia centrum dystrybucyjnego Amazon ma około 210 tysięcy metrów kwadratowych. Co ważne, magazyn wykorzystuje Amazon Robotics – jest ich tam niecałe 4 tysiące. Pomagają w składowaniu i komplementowaniu zamówień pracownikom. Czas wysyłki przesyłek do klientów jest dzięki robotom dużo krótszy. Użycie sztucznej inteligencji pozwoliło także wykorzystać większą powierzchnię do składowania produktów. W magazynie odbywa się komplementowanie i wysyłka zamówień na małą elektronikę i książki.

Nowoczesne centrum dystrybucyjne Kaufland

Usytuowany w Woli Krzysztoporskiej automatyczny magazyn drobnicowy. Nazywany często jednym z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Co go wyróżnia? Ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych świetnie zagospodarowanej powierzchni. Dokładnie 128 tysięcy stanowisk do składowania towaru, sześć stanowisk implementacyjnych. W ciągu godziny komplementacji ulega około 500-600 opakowań na każdym ze stanowisk. Daje to łączną liczbę około 75 tysięcy paczek w 60 minut. Wykorzystane tam technologie umożliwiają pracę mniejszej liczbie pracowników w znacznie szybszym tempie. Wydajność zwiększono kilkunastokrotnie w porównaniu do innych centrów dystrybucyjnych producenta w naszym kraju. Całość oparto bowiem na nowym systemie, który pomaga pracownikom w procesie produkcji. Przy planowaniu i budowie magazyny wykorzystano najnowsze technologie również w zakresie ergonomii.

Najnowocześniejszy magazyn na świecie

Polska ma się czym pochwalić, a dokładnie firma Amica, do której dzwonią producenci z całego świata, prosząc o obejrzenie nowego magazynu. Uważany jest za najnowocześniejszy w branży AGD na świecie i nie można się temu dziwić. Wewnątrz znajduje się ponad 220 tysięcy sztuk sprzętu AGD. Pracuje tam tylko jeden człowiek zarządzający armią robotów. To sztuczna inteligencja wykonuje praktycznie całą pracę przez 24 godziny na dobę. W budynku nie ma okien, toalet czy stołówki – nie są potrzebne. Sprawiło to, że powierzchnia użytkowa mogła zostać wykorzystana do maksimum, biorąc pod uwagę całkowitą powierzchnię. Cały magazyn jest w pełni zautomatyzowany. Większość pracowników pracuje zdalnie, część pojawia się na pierwszym poziomie, wyżej pracują już tylko suwnice. Budynek ma 6,8 tysiąca metrów kwadratowych. Nie jest to dużo w porównaniu do innych magazynów z zestawienia. Wrażenie robi jednak wysokość – 48 metrów – jest więc niezwykle pojemny!

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni rozłącznik bezpiecznikowy?
Jak wybrać odpowiedni rozłącznik bezpiecznikowy?
Odkryj kluczowe kroki do wyboru odpowiedniego rozłącznika bezpiecznikowego. Nasz poradnik dla początkujących pomoże Ci zrozumieć, na co powinieneś zwrócić uwagę.
Ostatnie wpisy