Oprogramowanie do monitoringu

Oprogramowanie do monitoringu
nauticpal
Oprogramowanie
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nie ma jednego programu, który pozwoliłby nam na skuteczne wykorzystanie każdego sprzętu do monitoringu. Istnieje za to kilka różnych rozwiązań, które sprawdzą się w konkretnych sytuacjach. Warto poznać kilka z nich.

Dlaczego oprogramowanie do monitoringu jest ważne? Rodzaje systemów monitoringu

Monitorowanie przestrzeni może być skuteczną metodą zabezpieczania się przed włamaniami. Złodziej, widząc kamerę, będzie zachowywać się mniej pewnie, być może nawet zrezygnuje z włamania. Jeśli jednak dojdzie już do jego ingerencji w nasze dobra, efektywne oprogramowanie do monitoringu będzie kluczowe w ustaleniu jego tożsamości i metod działania.

Najczęściej interesować nas będzie oprogramowanie NVR, które działa na zasadzie analizy obrazu z kilku kamer w jednej sieci. Monitoring NVR potrafi też rozpoznać ruch, dokonać identyfikacji twarzy i rozpoznać tablice rejestracyjne. Wszystko zależy od możliwości sprzętu, ale też skutecznego przetwarzania po stronie software’u. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli nam na transmisję danych na dowolne odległości za pomocą internetu. Możemy więc zajmować się bezpieczeństwem naszej posesji, siedząc wygodnie w fotelu samolotu lecącego do ciepłych krajów.

Inną specyfikacją charakteryzuje się monitoring CCTV IP, który skupia się na zastosowaniach komercyjnych. Działa on na bazie mechanizmu serwer-klient, który pozwala na dostęp do danych przetwarzanych przez kamery na rozległym obszarze. Z takiego monitoringu korzystają miasta, placówki samorządowe, urzędy państwowe, szkoły i inne podmioty o rozległej powierzchni.

Istnieją też bardziej podstawowe rozwiązania przeznaczone dla indywidualnych użytkowników. Dostępne są darmowe aplikacje, które pozwalają na podgląd „na żywo” z kamer umieszczonych w mieszkaniu. Często są limitowane do jednego podglądu w danym momencie, co ma zapewnić mniejsze zużycie danych i większy obraz. Możliwe jest także przełączanie pomiędzy ekranami.

Programy, które sprawdzają się w monitoringu

Poniżej przedstawiamy przegląd programów do monitoringu, które prezentują wysoki poziom wykonania i skuteczności w działaniu.

NetCam Studio – darmowy program do monitoringu

NetCam Studio działa w przypadku dwóch kamer. Obraz w darmowej wersji jest oznaczony znakiem wodnym, co może stanowić utrudnienie w trakcie podejmowania czynności związanych ze śledztwem policyjnym. W pełnej wersji zyskujemy dostęp do 64 kamer, oczywiście obraz pozbawiony jest wtedy logo marki. NetCam Studio posiada ponadto bardzo prosty i przystępny interfejs. Może jednak zaskoczyć dość tradycyjnym wyglądem.

iVideon – bardziej zaawansowany program do monitoringu

Program iVideon skupia się na zapewnieniu poprawnej ochrony naszym dobrom bez narażania nas na duże koszta. Pozwala na rozpoznawanie twarzy oraz podgląd obrazu z perspektywy telefonu, co także przekłada się na dostęp do powiadomień. Jest to oprogramowanie na licencji freeware. Cierpi na pewne problemy związane z obsługą interfejsu, jednak jego darmowy charakter to czynnik decydujący dla wielu użytkowników.

Deskshare IP Camera Viewer – kompatybilny, wygodny i prosty w obsłudze

Ten program służy do jednoczesnego monitoringu z nawet czterech źródeł obrazu. Pozwala na przybliżanie i oddalanie kamery, nagrywanie ekranu, a także indywidualne zarządzanie każdym źródłem z osobna. Producent wspomina o dużej liczbie wspieranych kamer – podobno jest ich ponad 2 000. Nie musimy się więc martwić o kompatybilność w przypadku programu Deskshare IP Camera Viewer.

iSpy Video Surveillance Software – wydajny program z niewielkimi wadami

To jedno z bardziej zaawansowanych rozwiązań. Program korzysta z nielimitowanej liczby kamer, które możemy podglądać za pomocą strony internetowej. Niestety nie współpracuje ze starszymi sprzętami – najnowsze wersje prezentują szczątkowy brak kompatybilności. Jego interfejs jest nowoczesny i dobrze zaprojektowany pod kątem łatwości używania – przejrzystość to jego mocna strona, szczególnie w porównaniu z poprzednikami.

ContaCam Video Management Software – dla najprostszych zastosowań

Ten program jest skierowany do użytkowników, którzy potrzebują szybkiego, prostego i sprawnie działającego rozwiązania. Znajdziemy tutaj absolutne podstawy, bez zbyt dużej liczby dodatkowych funkcjonalności. ContaCam Video Management Software to dość bazowa, lecz skuteczna propozycja.

Na tym się nie kończy – programów jest wiele!

Programy do monitorowania to temat rzeka. Codziennie pojawiają się kolejne aktualizacje, nowe aplikacje mobilne i świeże rozwiązania producentów kamer. Warto przy wyborze kierować się przede wszystkim naszymi potrzebami. Jeśli zależy nam na nielimitowanej liczbie kamer, możemy np. wybrać iSpy. Gdy naszym celem jest prostota użytkowania – ContaCam Video Management Software to coś dla nas. Jeśli stawiamy na freeware, świetnym wyborem będzie iVideon.

W trakcie podejmowania decyzji kluczowe jest przemyślenie naszych potrzeb i dostosowanie się do nich. Programy wymienione w tym poradniku są przeważnie darmowe, do niektórych można dokupić pakiet premium z rozbudowaną funkcjonalnością. Istnieją jednak dużo droższe rozwiązania, w przypadku których warto skonsultować się na przykład z obsługującą nas firmą ochroniarską. Dzięki temu otrzymamy specjalistyczną poradę, na co zwrócić uwagę w konkretnej sytuacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne narzędzia i urządzenia do obsługi samochodów ciężarowych?
Jak wybrać idealne narzędzia i urządzenia do obsługi samochodów ciężarowych?
Odkryj kluczowe aspekty, które musisz uwzględnić podczas wyboru optymalnych narzędzi i urządzeń do obsługi samochodów ciężarowych. Zdobądź wiedzę potrzebną do podjęcia świadomej decyzji.
Ostatnie wpisy