Kryzys a transport – na co musimy się przygotować?

Kryzys a transport – na co musimy się przygotować?
nauticpal
Optymalizacja kosztów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia, kryzys gospodarczy, wojna w Ukrainie czy wzrost cen paliw to tylko kilka powodów, dla których wielu właścicieli firm transportowych martwi się o przyszłość przedsiębiorstwa. Czy sytuacja może się pogorszyć? Okazuje się, że tak. Sprawdź, na co musisz się przygotować.

Eskalacja konfliktów

Pierwszym, bardzo poważnym problemem może się okazać eskalacja konfliktów. Warto tutaj dodać, że nie mówimy o jednym, który nie schodzi z ust Europejczyków od lutego tego roku. Niestety, ale wiele osób nie jest świadomych tego, że również w innych rejonach świata pomiędzy państwami sąsiadującymi ze sobą również jest napięta sytuacja. Przykładem mogą tutaj być Chiny oraz Tajwan, bo Państwo Środka ma coraz większą ochotę na agresję militarną. Wydawać by się jednak mogło, że Chiny będą starały się w nieco inny, bardziej nowoczesny sposób przejąć władzę nad tą „małą” dla Chińczyków wysepką. Jednak to wciąż nie koniec problemów, również kraje afrykańskie, takie jak Libia wraz z sąsiadami, Etiopia z Sudanem czy Mozambik z Malawi oraz Tanzanią są w konflikcie. Jeżeli dojdzie do ich eskalacji, odczuje to również Europa, głównie ze względu na dostawy, szczególnie w przypadku surowców naturalnych.

Coraz droższe paliwo

Paliwo osiągnęło barierę, której Polacy jeszcze nie widzieli, niestety bardzo możliwe, że sytuacja będzie jeszcze gorsza. Należy więc przygotować się na duży wydatek, nawet w przypadku hurtowych odbiorców. Czy da się to rozwiązać w sposób, który zapewni wszystkim niedrogie paliwo? W tym przypadku musimy liczyć na naszych rządzących, a także samą Unię Europejską. Końcowe miesiące w roku mogą okazać się kluczowe w tej kwestii. Warto także dodać, że to prawdopodobnie na przełom 2022/2023 przypadnie okres najdroższego w historii paliwa na stacjach benzynowych. Można tutaj również wspomnieć o innych surowcach, takich jak opał. Nie da się ukryć, że problematyczna okazuje się również energia elektryczna. Warto więc przemyśleć ograniczenie kosztów związanych z tymi surowcami.

Mniejsza liczba zleceniodawców

Droższe paliwo, energia, opał, wszystko to powody, dla których prawdopodobnie ceny transportu staną się wyższe. To z kolei może przerodzić się w mniejszą liczbę zleceń, bo klientów po prostu nie będzie na nie stać. Z pewnością jest to najgorszy scenariusz dla wszystkich właścicieli firm transportowych, ale być może nieunikniony. Jak walczyć z brakiem klientów? Jedynym sposobem będzie oczywiście udany marketing. Może przynieść znaczące korzyści, które przewyższą koszty poniesione na całe przedsięwzięcie.

Pomoc UE na wypadek kryzysu transportowego

Unia Europejska opracowała 10 działań na wypadek kryzysu transportowego. Ma to związek głównie z ewentualną eskalacją rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Jest to między innymi przystosowanie unijnych przepisów dotyczących transportu do danej sytuacji. Zapewnienie wsparcia dla sektora transportu w krajach członkowskich. Co więcej, umożliwienie swobodnego przepływu towarów, usług oraz osób. Warto tutaj również dodać informację o zapewnieniu minimalnej siatki połączeń oraz ochrony pasażerów, cyberbezpieczeństwie czy koordynacji polityki transportowej. Miejmy nadzieję, że projekt przyniesie oczekiwane rezultaty, gdy będzie to konieczne.

Zdj. główne: CHUTTERSNAP/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią maszynę budowlaną do wynajęcia?
Jak wybrać odpowiednią maszynę budowlaną do wynajęcia?
Poznaj kluczowe kryteria wyboru maszyny budowlanej do wynajęcia. Dowiedz się, jakie parametry maszynerii są decydujące oraz jak oszczędzić na wynajmie sprzętu stosując odpowiednie strategie.
Ostatnie wpisy